کاربرد استفاده از اسکیمر در استخر چیست؟

دستگاه اسکیمر دقیقا چیست؟

اسکیمر یا چربی گیر سطح آب از تجهیزاتی است که در تمیز کردن سطح آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. حشرات و برگ گیاهان بر روی سطح آب شناور باقی می‌مانند. اسکمیر که به صورت مستطیلی است در لبه‌های استخر نصب شده و بقایای شناور را قبل از این که ته‌نشین شوند، جمع‌آوری کرده و با مکش از ورود این آلاینده‌ها به سیستم تصفیه آب و مسدود شدن لوله‌ها جلوگیری می‌کند. عملکرد مکش اسکیمرها به گونه‌ای انجام می‌شود که افراد داخل استخر متوجه این فرآیند نمی‌شوند.

کاربرد اسکیمر در استخر ها

برگ‌ها، حشرات، مو، کرم‌‌ها و لوسیون‌ها وارد آب استخر شده و به صورت شناور باقی می‌مانند. این مواد می‌توانند بستر لازم برای رشد و نمو انواع جلبک‌ها و قارچ‌ها را فراهم ‌کنند همچنین آن‌ها با ورود به سیستم لوله‌کشی تصفیه آب موجب افزایش کارکرد پمپ و فیلتر تصفیه خواهند شد و در بلند مدت باعث آسیب جدی به این دستگاه‌ها می‌شوند.

اسکیمر در دیواره‌های استخر نصب شده و با مکش، ذرات شناور، روغن‌ها و کرم‌های سطح آب را جمع‌آوری کرده و به این ترتیب آب استخر را تمیز می‌کند.

اجزای اسکیمر

اسکیمرها برای تمیز کردن سطح آب از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. اجزای اسکیمر اسخر شامل موارد زیر است:

 • درب: درب اسکیمر مانع مکش قطعات بزرگ شناور به داخل سبد می‌شود.
 • فلت: فلت، روی دهانه ورودی اسکیمر قرار می‌گیرد و با آغاز مکش باز و پس از آن مجدد بسته خواهد شد. فلت از این طریق مانع ورود مجدد ذرات داخل سبد، به استخر می‌شود.
 • سبد: ذرات معلق پس از مکش به داخل سبد رانده می‌شوند.
 • اکولایزر: در صورت پایین آمدن آب از دهانه ورودی اسکیمر، اکولایزر مانع مکیدن هوا توسط اسکیمر می‌شود.

نحوه کار اسکیمر

اسکیمر باید به صورتی نصب شود که نیمی از دریچه آن از آب استخر پر شده باشد. با روشن شدن پمپ، فلت باز شده و مکش اسکیمر آغاز می‌شود. ذرات معلق به سمت دریچه هدایت می‌شوند و بعد از خاموش شدن پمپ، فلت بسته می‌شود. به این طریق ذرات معلق از سطح آب جمع‌آوری می‌شوند.

برخی از اسکیمر ها به گونه‌ای طراحی شده‌اندکه برای جارو کردن استخر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این حالت سبد و درب اسکیمر جدا شده و شلنگ مخصوص جاروی استخر به لوله مکش اسکیمر نصب می‌شود سپس می‌توان از جارو برای تمیز کردن کف استخر استفاده کرد.

نحوه نگهداری اسکیمر

اسکیمرها سیستم پیچیده‌ای ندارند و تنها با تمیز کردن آن‌ها می‌توان باعث عملکرد درست آن‌ها شد و از این طریق موجب افزایش عمر سایر تجهیزات مورد استفاده در تصفیه آب شد.

تمیز کردن اسکیمر استخر دشوار نیست با طی کردن مراحل زیر می‌توانید به راحتی اسکیمر را تمیز کنید.

 1. ابتدا پمپ استخر را خاموش کنید.
 2. سپس با باز کردن درب اسکیمر، سبد را بیرون آورده و آن را با آب شست‌وشو دهید.
 3. سبد را داخل اسکیمر قرار داده و درب آن را ببندید.
 4. پمپ استخر را روشن کنید.

یک فکر در مورد “کاربرد استفاده از اسکیمر در استخر چیست؟

 1. حسین گفت:

  عالی بود

  1. مهیار بخششی گفت:

   ارادتمندیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟